Ahşap Yapı

ahsap-yapi-page

AHŞAP YAPI

Ahşap doğal ve sağlıklı bir yaşam ortamının sembolüdür. Modern ahşap yapı sistemleri zamanımızın enerji etkinliği ve iç mekanın en uygun hava kalitesi ile ilgili her türlü taleplerini yerine getiriyor. Dünyanın en eski yapı malzemesi ile yapı sahibi zengin bir tecrübe birikiminden faydalanıyor ve böylece çeşitli stil ve sistemler arasında seçim yapabiliyor.

Çeliğe göre ahşap daha fazla yük taşıyabilmektedir ama yine de dayanıklı yapı ahşabından veya ahşap malzemeden bir yapı parçasının üretiminde, bir çelik taşıyıcısı üretilirken kullanılan enerjinin çok daha azı gereklidir. Buna göre bir ahşap yapının iklim bilançosu daha iyidir. Üstelik ahşap, atmosferden zararlı CO2 yi çekerek, bunu karbon olarak depo etmektedir. 1 m3 OSB levha, 864 kg CO2 bağlamaktadır.* Maddesel fayda aşamasına göre ahşap termik olarak yeniden değerlendirilerek, enerjiye dönüştürülebilir. Kaynaklarla sorumluluk bilinciyle çalışılırsa, bu yenilenebilir ham maddeden yakın zamanda da daima yeterli miktarda bulunacaktır.

Ahşap Evin Avantajları

Anadolu’da binlerce yılık geçmişe sahip olan ahşap, doğal ve sağlıklı bir yapı malzemesidir. Geçmişi bu kadar geriye uzanan bir yapı malzemesi olan ahşap, modern mimaride de kullanılmaktadır. Aynı zamanda oldukça estetik ve dekoratif bir malzemedir. Üretiminde hiç bir katkı kullanılmayan ahşap ekonomiktir. 1 kg betondan daha fazla yük taşıyabilen 1 kg ahşap, güçlü bir taşıma gücüne sahiptir. Yapılarda çeliğin ağır olması sebebiyle ahşap tercih edilebilmektedir. Ahşap depreme dayanıklı bir yapı malzemesidir. Toz çekmez, mekandaki rutubeti emip, salarak bir tür nem düzenleyici görevi görür. İngiltere standartlarına göre elektrik direklerinde kullanılan ahşapların ömrü 50 yıl kadardır. Dünyanın bir çok yerinde çelik konstrüksiyonlar ahşap ile kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılan araştırmalar sonucu ahşabın yangına karşı ne en güvenilir malzemelerden biri olduğu ispatlanmıştır. Isıyı geçirmeme ve kömürleşme gibi özellikleri sayesinde ahşabın bir yangına ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yenilenebilen bir yapı malzemesidir. Kaynağı yenilenebilen bir malzemedir. Isı yalıtım özellikleri ve az enerji ihtiyacı duyması sebebiyle tercih edilebilmektedir. Bir evi sadece ahşap kullanarak inşa etmek mümkündür.

STAMİM MÜHENDİSLİK

Gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz için profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. Bizimle temasa geçmek için iletişim sayfamızdan bilgilerimize ulaşabilir teklif isteyebilirsiniz.

Stamim Mühendislik
Müşterilerimize Dünya Standartlarında İnşaat Projeleri için yardımcı oluyoruz