Betonarme Yapılar

betonarme-yapilar-page

BETONARME YAPILAR

Betonarme, eğilme ve çekme kuvvetlerine dayanması için içine uygun şekilde çelik donatı yerleştirilmiş betonu ifade ediyor. Betonarme ile birbirine iyice bağlanan bu iki malzemenin dış kuvvetlere karşı ortak çalışmaları sağlanmış oluyor.

Betonarme için, betonun yüksek basınç dayanımı ile çeliğin yüksek çekme dayanımından yararlanılıyor. Beton basınca karşı büyük bir dayanım gösterir, buna karşılık çekme gerilmelerini karşılayamaz. İçine yerleştirilen çelik kurumsal olarak bütün çekme gerilmelerini karşılayacağından betonda meydana gelebilecek kılcal çatlaklar önem taşımıyor.

Kısaca; betonarmede beton çeliğin, çelik ise betonun zayıflıklarını gidermektedir.

Yangına ve korozyona karşı zayıf olan çelik, beton örtü ile korunmakta, çekme dayanımı ve sünekliği yetersiz olan beton ise çelikle donatıldığında, hem basınç ve çekme dayanımı hem de yangın dayanımı yüksek bir yapı malzemesi olma özelliğini taşıyor.

Betonarme Yapı

Betonarme Nedir?
Yapı çeliği ile betonun kaymayacak şekilde birleştirilmesi ile elde edilen ve dış kuvvetlere karşı oldukça dayanıklı olan yapı malzemesi olarak tanımlanabilir. Betonarmenin içindeki bileşenlerden donatı(çelik vb.) çekmeye, beton ise basınca çalışır.
Donatı
Yapı elemanının içerisine yerleştirilmiş betonun mukavemetini arttıran çelik çubuklara denir. Betonun çeliği iyi bir şekilde sarması için kalıplar ile çelik arasına pas payı denilen aralıklar bırakılmalıdır.
Çelik
Betonarmede kullanılacak çelikler ise şöyle sıralanabilir:

a-)Yuvarlak çubuklar
b-)Tor çeliği
c-)Hasır çelik
d-)Burmalı çelik
e-)Düğümlü beton çeliği vb.

Betonarmenin Faydaları
1-)Yangına karşı iyi bir koruyucudur.
2-)Ekonomik ve uzun ömürlüdür.
3-)İnsaat yapımı kolay ve süratlidir.
4-)Aşınmaya karşı dayanıklıdır.
5-)Haşare böcek vb.barındırmaz.
6-)Kuru beton elektrik geçirmez.
7-)Depreme dayanıklıdır.
8-)İstenilen şekil kolayca hazırlanabilir.

STAMİM MÜHENDİSLİK

Gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz için profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. Bizimle temasa geçmek için iletişim sayfamızdan bilgilerimize ulaşabilir teklif isteyebilirsiniz.

Stamim Mühendislik
Müşterilerimize Dünya Standartlarında İnşaat Projeleri için yardımcı oluyoruz